PANDA 18.5inch LC185TT2A LCD Panel
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : Japan
Brand Name : PANDA
Certification : RoHS Compliant
Model Number : LC185TT2A
MOQ : 1 PCS
Price : Pls Contact sales team
Packaging Details : MODULE
Delivery Time : stock
Payment Terms : T/T , Paypal, Western Union Escrow etc.
Supply Ability : 1000
Panel Model : LC185TT2A
Panel Brand : PANDA
Descrition : a-Si TFT-LCD ,18.5 inch, 1366×768
Panel Type : a-Si TFT-LCD
Contact Now
Specification for LC185TT2A:
LC185TT2A Basic Information
Panel Model
LC185TT2A
Panel Brand
PANDA
Descrition
a-Si TFT-LCD ,18.5 inch, 1366×768
Panel Type
a-Si TFT-LCD
Operating Temperature
0 ~ 50 °C
Storage Temperature
-20 ~ 60 °C
LC185TT2A Mechanical Features
Dot Resolution
1366(RGB)×768 (WXGA)
Pixel Configuration
RGB Vertical Stripe
Pixel Density
84 PPI
Aspect Ratio
16:9 (H:V)
Form Factor
Flat Rectangle Display
Dot Pitch
0.100×0.300 mm (H×V)
Pixel Pitch
0.300×0.300 mm (H×V)
Weight
TBD
Surface
Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area
409.8×230.4 mm (H×V)
Outline Dimension
421.45×242.5 mm (H×V)
Outline Depth
1.83 (Typ.) mm
Landscape or Portrait
Landscape type
Touch Panel
Without
LC185TT2A Optical Features
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Brightness
0 cd/m²
Contrast Ratio
600 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color
16.7M (6-bit + Hi-FRC)
Response Time
5 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction
6 o'clock
Sunlight Readable
N
LC185TT2A Electronics Feature
Vertical Frequency
60Hz
Reverse Scan
No
LC185TT2A Backlight System
Lamp Type
No B/L
LC185TT2A Signal Interface
Signal Category
LVDS
Signal Class
LVDS (1 ch, 8-bit)
Input Voltage for Panel
5.0V (Typ.)