Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : PHILIPPINE
Brand Name : Microchip Technology
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Model Number : PIC17C756A-33I/PT
MOQ : 50
Price : Contact for Sample
Packaging Details : Contact for Sample
Delivery Time : Within 3days
Payment Terms : T/T in advance, Paypal, Western Union
Supply Ability : 5000
Contact Now
Quick Detail:
High-Performance 8-Bit CMOS EPROM Microcontrollers with 10-bit A/D
Description:
Applications:
• Only 58 single word instructions to learn
• Operating speed:
- DC - 33 MHz clock input
- DC - 121 ns instruction cycle
• 8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
• Interrupt capability
• 16 level deep hardware stack
• Direct, indirect, and relative addressing modes
• Internal/external program memory execution, Capable of addressing 64K x 16 program memory space
Specifications:
Datasheets
PIC17C75x,76x
PIC17C7xx Data Sheet Errata
Timer1 Errata
Tips N Tricks Guide
Product Photos
C04-066 PF
Product Training Modules
Asynchronous Stimulus
Standard Package
160
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Embedded - Microcontrollers
Series
PIC® 17C
Packaging
Tray
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
33MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I /O
50
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
Program Memory Type
OTP
EEPROM Size
RAM Size
902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C