PIC16F77-I/L - Microchip Technology - 28/40-pin, 8-bit CMOS FLASH Microcontrollers
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : PHILIPPINE
Brand Name : Microchip Technology
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Model Number : PIC16F77-I/L
MOQ : 50
Price : Contact for Sample
Packaging Details : Contact for Sample
Delivery Time : Within 3days
Payment Terms : T/T in advance, Paypal, Western Union
Supply Ability : 5000
Contact Now
Quick Detail:
28/40-pin, 8-bit CMOS FLASH Microcontrollers
Description:
This document contains device specific information about the following devices:
• PIC16F73
• PIC16F74
• PIC16F76
• PIC16F77
PIC16F77
• The 28-pin devices have 3 I/O ports, while the 40/44-pin devices have 5
• The 28-pin devices have 11 interrupts, while the 40/44-pin devices have 12
• The 28-pin devices have 5 A/D input channels, while the 40/44-pin devices have 8
• The Parallel Slave Port is implemented only on the 40/44-pin devices
Applications:
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit prescaler
• Timer2: 8-bit timer/counter with 8-bit period register, prescaler and postscaler
• Two Capture, Compare, PWM modules
- Capture is 16-bit, max. resolution is 12.5 ns
- Compare is 16-bit, max. resolution is 200 ns
- PWM max. resolution is 10-bit
• 8-bit, up to 8-channel Analog-to-Digital converter
• Synchronous Serial Port (SSP) with SPI (Master mode) and I2C(Slave)
• Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (USART/SCI)
• Parallel Slave Port (PSP), 8-bits wide with external RD, WR and CS controls (40/44-pin only)
• Brown-out detection circuitry for Brown-out Reset (BOR)
Specifications:
Datasheets
PIC16F7x
PIC16F7x Revision B1 Errata
SSP Module Errata
PIC16F73, 74, 76, 77 Rev. C Data Sheet Errata
Timer1 Errata
Tips N Tricks Guide
MPLAB® ICE2000 Spec
PICmicro™ Reference Manual
Product Photos
44-LCC (J-Lead)
Product Training Modules
Asynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Standard Package
27
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Embedded - Microcontrollers
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I /O
33
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C